Login form

Search

Calendar

«  January 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Our poll

Rate my site
Total of answers: 204

Statistics


Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Sanal Medical - Türkçe Sağlık Bilgilendirme Portalı-Ağız Sağlığı-Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesi Nedir (?)


Diş Sağlığı ve Diş Apsesi

Diş apsesi, diş kökünde ya da dişeti ile diş arasında ağrılı bir enfeksiyondur. Genellikle şiddetli diş çürümesi sonucu görülür. Diş apsesinin diğer sebepleri, diş kırıldığında veya dişten parça koptuğunda görülen diş travması, dişeti iltihabı ya da dişeti hastalığıdır.

Bu sorunlar, diş minesinde boşluklar açılmasına yol açar. Bu boşluklar, bakterilerin dişin merkezini (pulpa) enfekte etmesine neden olur. Enfeksiyon, aynı zamanda diş kökünden dişi destekleyen kemiklere yayılabilir.


Belirtiler

Diş apsesinin en yaygın belirtileri; zonklama hissi veren bir acı, bir şey yerken ya da içerken sızlama, ateş, sorunlu bölgede kızarıklık, akut veya bir anda ortaya çıkan şiddetli ve sürekli diş ağrısıdır. Diğer belirtiler arasında şunlar yer alır:

Ateş
Çiğneme sırasında ağrı
Dişlerin sıcağa veya soğuğa karşı hassas olması
Ağızda acı bir tat
Ağız kokusu
Boyun bezlerinde şişme
Genel rahatsızlık, huzursuzluk veya hastalık hissi
Dişeti kızarıklığı ve şişmesi
Üst veya alt çenede şişme
Dişetinin yan tarafında açık, sızıntı yapan bir yara

Eğer enfeksiyon sonucu diş kökü ölürse, diş ağrısı kesilebilir. Ancak bu, enfeksiyonun iyileştiği anlamına gelmez; enfeksiyon aktif kalarak yayılmaya ve dokulara zarar vermeye devam eder. Dolayısıyla yukarıda listelenen belirtilerin herhangi biriyle karşılaşırsanız, ağrı geçse bile bir diş hekimine başvurmanız önemlidir.

Teşhis

Diş hekiminiz dişlerinize bir alet ile sondaj yapacaktır. Eğer diş apseniz varsa, dişiniz sondayla delindiğinde acı hissedersiniz. Diş hekiminiz ayrıca, ısırdığınızda veya ağzınızı sıkıca kapadığınızda acının artıp artmadığını soracaktır. Bunun yanı sıra, hekiminiz, diş etlerinizdeki şişme ve kızarma nedeniyle de apseden şüphelenebilir.

Diş hekiminiz ayrıca, apse çevresindeki kemiğin aşınıp aşınmadığını görmek için röntgen de çekebilir.


Tedavi

Diş apsesi tedavisinin amacı enfeksiyonu yok etmek, dişi korumak ve şikayetleri önlemektir.

Enfeksiyonu yok etmek için apsenin boşaltılması gerekebilir. Boşaltma, kanal tedavisi adı verilen bir prosedür ile diş kanalı içinden yapılır. Ayrıca enfeksiyon iyileştikten sonra hastalıklı kök dokusunu almak üzere de kanal tedavisi ameliyatı tavsiye edilebilir. Daha sonra sorunlu dişin üzerine kaplama yerleştirilebilir.

Ayrıca, apsenin diş oyuğundan boşaltılmasını sağlamak için diş çekilebilir.

Apseyi boşaltmanın üçüncü bir yolu ise, şişen dişeti dokusunun kesilmesidir.

Enfeksiyonla mücadele etmek üzere antibiyotik verilir. Diş apsesinden kaynaklanan ağrıyı ve rahatsızlığı geçirmek için ılık tuzlu su gargaraları ve ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilir.

Apselerin yangısı ve ağrısı, enjeksiyon yapılırken hastanın daha rahat etmesini sağlayan düşük seviyeli lazer ile daha ağrısız bir şekilde geçirilebilir.

Önlem

Ağız temizliği yöntemlerinin düzgün bir şekilde uygulanması, diş apsesi gelişmesi riskini azaltabilir. Ayrıca dişlerinizde travma (örneğin sallanma veya parça kopması) olursa derhal diş hekimine başvurun.

 
___________